Doha, Qatar

Autor: Zuzana Kopernicka | 13.3.2018 o 11:09 | (upravené 13.3.2018 o 21:27) Karma článku: 1,04 | Prečítané:  268x

Nie vždy potrebujeme mať plán. Niekedy stačí sen, nádych, viera, dôvera v cestu. Niekedy proste treba skočiť a čakať čo sa stane.

A toto bol aj náš prípad, kedy sme sa rozhodli zbaliť kufre a opäť na čas vycestovať do iného sveta. Totiž ten arabský je naozaj iný. Vo všetkom.

Keďže z minulosti sme už mali takúto skúsenosť vedeli sme čo nás asi čaká a tak to bolo celé jednoduchšie zbaliť sa a opäť ísť aj s   deťmi. Ale ide len o vec správneho nastavenia. Správne veci podať dieťatu, aby bolo v pohode a aby sa nechalo viesť, aby sa pridalo k rodičom bez veľkých obáv. Ale o tom možno v inom článku. 

Doha ma očarovala ako prvé jej názvom. Strašne sa mi páči. Je taký exotický a Doha je naozaj taká, akoby  mala dve Dohy. Jedna moderná s vysokými mrakodrapmi a druhá historická, kde ešte stále prináša závan starého Orientu. Navštívila som časť, ktorá sa volá Souq Wagif. Keď som vystúpila z taxíka, ktorý ma vyhodil rovno pred týmto trhom bola som nadšená. Hneď v prvej sekunde. Z tej atmosféry, zo stavieb, z ľudí, z vône. Tej pravej orientálnej, ktorá sa rozplývala všade navôkol. V Dubaji mi veľmi prekážala, ale tu teda vôbec. Bola akási iná. Možno tým, že ľudia sú tu iní. Sú tu arabi, ale sú oveľa milší, priateľskejší a dokonca sa aj usmievajú. A veľa arabských párikov sa nežne dotýka a pohľadmi si dávajú najavo svoju lásku. Na čo teda nie som medzi nimi vôbec zvyknutá. Jedna žena arabka krásna prišla za mnou, že veľmi by chcela darovať mojim deťom cukríky. Boli zabalené v obale v tvare srdca. Poďakovala som a prijala som ich. A ona bola veľmi šťastná :)

Keď som sa presúvala ďalej všetko som si všímala, pozorovala a čas začal plynúť inak ako v uponáhľanej dobe na ktorú som už zvyknutá. Všade ponúkali čerstvé sladučké ďatle, voňavú škoricu a rôzne koreniny o ktorých človek ani netuší na čo sú. Obrovské vrecia s čajmi, zrnká káv a rôzne pekné suveníry. Zaujali ma starší pani nazývaní Hamali, ktorí znášali všetky tie koreniny na fúrikoch. Úplný orient. Nikam sa nikto neponáhľal a všetci nás všade pekne a srdečne vítali. Mala som z tohto dňa naozaj veľký zážitok. 

Doha sa viac menej zameriava na športové a konferenčné podujatia, kultúru, umenie a biznis. A teda všetko zabezpečujú k tomu, aby v roku 2022 kedy tu majú byť majstrovstvá vo futbale bolo všetko dostavané. Všade sa stavia a robotníci pracujú 24 hodín. V noci keď pozriem von všetky stavby sú vysvietené a oni usilovne pracujú a stavajú do výšky...a sú šťastní, že pracujú, že zarobia a pošlú peniažky domov svojim rodinám. Vídavam ich ako potom tieto peniažky posielajú cez zmenárne. Vystoja si dlhý rad, aby spokojne mohli vložiť peniažky pre svoje rodiny. Keď sa vezieme v taxiku a taxikári uvidia moje deti hneď majú úsmev a začnú sa pýtať odkiaľ sme ako sa dievčatká volajú atď...Že aj oni majú deti, ale vidia ich len pár krát do roka. Lebo musia takto pracovať, aby im mohli poslať peniaze. Ale ani raz, naozaj ani raz som od nich nepočula, že by sa sťažovali. Vôbec nie, práve naopak sú šťastní, že majú prácu a vedia, že takto zabezpečia rodine základný prísun peňazí na ubytovanie a jedlo. Smutno mi toľkokrát ostane. A človek si hneď veci prehodnotí a uvedomí. 

Takže opäť ďakujem za túto skúsenosť, lebo všetky skúsenosti či už dobré, alebo tie menej príjemné nás v živote niekde posunú. Nie vždy ide všetko podľa plánu. To ale neznamená, že to nemá byť presne tak, ako to práve je, aj keď sa nám to možno nepáči. Možno to má oveľa väčší dôvod, ktorý mi teraz len jednoducho nevidíme. Život nám však časom prinesie odpovede.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Dunajská Atlantída navždy zmizla pod vodou

Ako zmizlo jedno z najkurióznejších miest v Európe, ostrov Ada Kaleh.

PLUS

Odborník na výchovu: Mama má právo povedať dosť

Marek Herman hovorí, že dnešní rodičia majú na seba príliš vysoké nároky.

ŠPORT

Sagan: Môj fanklub a moji fanúšikovia sú dve veci

Majster sveta prišiel na Slovensko.


Už ste čítali?